fbpx

Rumunsko pod lupou

Súčasná rumunská kinematografia prekvitá. Populárne komédie odrážajúce mladšiu demografickú skupinu kultúrnych konzumentov lámu rekordy v návštevnosti, zatiaľ čo artová kinematografia sa každoročne zviditeľňuje na medzinárodných filmových festivaloch. V tomto ohľade ponúka táto retrospektíva pestrú vzorku širokej filmovej a tematickej palety rumunskej kinematografie – od artových experimentov v naratívnej i dokumentárnej forme až po divácky atraktívnejšie diela, ktoré siahajú po osvedčených žánroch (komédia, film noir, filmy o dospievaní atď.).

Etablovaný autor Radu Muntean rozširuje svoju prenikavú psychologickú filmárčinu v rámci žánrových tonalít napätia vo filme Intregalde, pričom tento umelecký prístup zopakoval aj nováčik Mihai Mincan vo svojom debute Obzor, teologickom thrilleri plávajúcom v medzinárodných vodách. Rozmanitosť žánrovej filmovej tvorby zoširoka ilustrujú dvaja skorumpovaní antihrdinovia – štátni zamestnanci – v mestskom noire Bogdana Miricu Boss (očakávané pokračovanie jeho neo-westernu Psi) a vo vidieckej tragikomédii a festivalovom hite Paula Negoescua Muži činu, zatiaľ čo debut Any-Marie Comanescu Horia ponúka protikladný pohľad na sladkobôľnu nevinnosť dospievajúcich mladých hrdinov.

Ďalším žánrovým filmom je Mammalia, v ktorom Sebastian Mihailescu skúma patriarchát v dystopicko-gotickom art-housovom rámci, zatiaľ čo toxická maskulinita a LGBTQIA+ identita je v centre pozornosti filmu Pole vlčích makov divadelného režiséra Eugena Jebeleanu, ktorý dramatizuje neslávne známy skutočný prípad homofóbie a policajnej brutality, ktorý sa odohral v Bukurešti. Ostrov Anci Damian dokazuje, že nie je len kompenzáciou skromnej produkcie animovaných filmov v rumunskej kinematografii, pričom v ňom autorka prináša jednu z najživších reimaginácií zásadného diela rumunského surrealistu Gellu Nauma (samo o sebe inšpirované románom Robinson Crusoe Daniela Defoa) a skúma aktuálne témy migrácie, konzumerizmu a klimatickej krízy pod hudobným vedením Alexandra Balanescu a Ady Milea.

Dokumentárne filmy zaradené do retrospektívy odrážajú rastúci záujem o angažovanosť tejto formy v archívoch (a tým aj terapeutický proces (seba) analýzy) – prístup, ktorý sa rovnako zaujíma o osobné príbehy (ako v prípade dojímavého rodinného portrétu režiséra Eugena Buica Pani Buicová) a národné dejiny (epištolárna esej Medzi revolúciami, ktorej spoluautormi sú režisér Vlad Petri a renomovaná spisovateľka Lavinia Braniste).

Súčasná rumunská kinematografia prekvitá. Populárne komédie odrážajúce mladšiu demografickú skupinu kultúrnych konzumentov lámu rekordy v návštevnosti, zatiaľ čo artová kinematografia sa každoročne zviditeľňuje na medzinárodných filmových festivaloch. V tomto ohľade ponúka táto retrospektíva pestrú vzorku širokej filmovej a tematickej palety rumunskej kinematografie – od artových experimentov v naratívnej i dokumentárnej forme až po divácky atraktívnejšie diela, ktoré siahajú po osvedčených žánroch (komédia, film noir, filmy o dospievaní atď.). Etablovaný autor Radu Muntean rozširuje svoju prenikavú psychologickú filmárčinu v rámci žánrových tonalít napätia vo filme Intregalde, pričom tento umelecký prístup zopakoval aj nováčik Mihai Mincan vo svojom debute Obzor, teologickom thrilleri plávajúcom v medzinárodných vodách. Rozmanitosť žánrovej filmovej tvorby zoširoka ilustrujú dvaja skorumpovaní antihrdinovia – štátni zamestnanci – v mestskom noire Bogdana Miricu Boss (očakávané pokračovanie jeho neo-westernu Psi) a vo vidieckej tragikomédii a festivalovom hite Paula Negoescua Muži činu, zatiaľ čo debut Any-Marie Comanescu Horia ponúka protikladný pohľad na sladkobôľnu nevinnosť dospievajúcich mladých hrdinov. Ďalším žánrovým filmom je Mammalia, v ktorom Sebastian Mihailescu skúma patriarchát v dystopicko-gotickom art-housovom rámci, zatiaľ čo toxická maskulinita a LGBTQIA+ identita je v centre pozornosti filmu Pole vlčích makov divadelného režiséra Eugena Jebeleanu, ktorý dramatizuje neslávne známy skutočný prípad homofóbie a policajnej brutality, ktorý sa odohral v Bukurešti. Ostrov Anci Damian dokazuje, že nie je len kompenzáciou skromnej produkcie animovaných filmov v rumunskej kinematografii, pričom v ňom autorka prináša jednu z najživších reimaginácií zásadného diela rumunského surrealistu Gellu Nauma (samo o sebe inšpirované románom Robinson Crusoe Daniela Defoa) a skúma aktuálne témy migrácie, konzumerizmu a klimatickej krízy pod hudobným vedením Alexandra Balanescu a Ady Milea. Dokumentárne filmy zaradené do retrospektívy odrážajú rastúci záujem o angažovanosť tejto formy v archívoch (a tým aj terapeutický proces (seba) analýzy) – prístup, ktorý sa rovnako zaujíma o osobné príbehy (ako v prípade dojímavého rodinného portrétu režiséra Eugena Buica Pani Buicová) a národné dejiny (epištolárna esej Medzi revolúciami, ktorej spoluautormi sú režisér Vlad Petri a renomovaná spisovateľka Lavinia Braniste).

  • Intregalde

    Întregalde

    RO, 2021, 104 min.; ro / en sub / sk tit

    Réžia: Radu Muntean

    Traja humanitárni pracovníci cestujú autom do najodľahlejších končín krajiny. Je zima, koniec roka. V lese stretnú osamelého, dezorientovaného starca. Tvrdí, že sa musí dostať na pílu, kde pracuje. Keď ich auto uviazne v lese, vydajú sa hľadať pomoc. Prichádza noc…

  • Boss

    Boss

    RO/LU/SE, 2023, 126 min.; ro / en sub / sk tit

    Réžia: Bogdan Mirica

    Bogdan, vodič sanitky z Bukurešti, sa spolu s ďalšími tromi mužmi, ktorých sotva pozná, zúčastní na ozbrojenej lúpeži. Pri úteku z miesta činu Bogdan nešťastnou náhodou zrazí Svedka, ktorý skončí v kóme a nakoniec za podozrivých okolností zomrie. Smrť jediného…

  • štvrtok 12. 09. 20:00

    Fontána

    Pani Buicová

    Mrs. Buica

    RO/US, 2023, 83 min.; en, ro / en sub / sk tit

    Réžia: Eugene Buică

    Rodina Buicovcov ušla z komunistického Rumunska do USA, aby tam žila svoj americký sen. Láska, škandál, tragédia a rozpad manželstva pod dohľadom syna, ktorý všetko dokumentuje. Keď sa v roku 1998 niektorí členovia rodiny Buicovcov na krátky čas vrátia do…

  • štvrtok 12. 09. 14:00

    Kino Klub

    Mammalia

    Mammalia

    RO/PL/DE, 2023, 88 min.; ro, de / en sub / sk tit

    Réžia: Sebastian Mihailescu

    Camil je 39-ročný muž, ktorý pomaly stráca kontrolu nad ženami vo svojom živote. V práci ho kolegyne a nadriadené ponižujú a karhajú. Jeho priateľka Andreea sa pridala k tajomnému kultu plodnosti, čo medzi nimi spôsobuje rozkol. Camil, zaseknutý v tradičných…

  • Ostrov

    The Island

    RO/FR/BE, 2021, 85 min.; ro / en sub / sk tit

    Réžia: Anca Damian

    Lekár Robinson je dobrovoľným stroskotancom na ostrove, ktorý obývajú migranti a mimovládne organizácie. Zachráni iného stroskotanca, Piatka, ktorý ako jediný prežil plavbu na malom člne plnom utečencov. Počas svojej cesty po ostrove sa Robinson stretáva s neobyčajnými bytosťami a udalosťami.

  • Obzor

    To the North

    RO/FR/GR/BG/CZ, 2022, 123 min.; bg, en, ro, es, tl / en sub / sk tit

    Réžia: Mihai Mincan

    Na motívy skutočnej udalosti. Rok 1996, otvorené more. Joel, hlboko veriaci filipínsky námorník, počas svojej zmeny na palube transatlantickej nákladnej lode objaví Dumitrua, rumunského čierneho pasažiera ukrytého medzi kontajnermi. Ak Dumitrua nájdu taiwanskí dôstojníci, ktorí velia lodi, hodia ho cez…

  • Muži činu

    Oameni de treaba

    RO/BG, 2022, 105 min.; ro, ua / en sub / sk tit

    Réžia: Paul Negoescu

    Ilie, policajný náčelník v malom meste, chce žiť skromným a pohodlným životom, no nerobí tie správne rozhodnutia. Je v strednom veku, nemá nikoho. Cíti potrebu byť súčasťou niečoho, čo po ňom zostane – mať ovocný sad, svoj vlastný dom. V…

  • Medzi revolúciami

    Intre revolutii

    RO/HR/QA/IR, 2023, 69 min.; ro, fa / en sub / sk tit

    Réžia: Vlad Petri

    V 70. rokoch 20. storočia v Bukurešti sa medzi Zahrou a Máriou počas štúdia na univerzite vytvorí hlboké priateľstvo. Keď sa Irán zmieta v politickom chaose, Zahra je nútená vrátiť sa domov a opustiť Máriu. Počas nasledujúceho desaťročia Zahra s…

  • Horia

    Horia

    RO/BG/RS, 2023, 108 min.; ro / en sub / sk tit

    Réžia: Ana Maria Comanescu

    Nepokojný tínedžer Horia sa na otcovej starej motorke vydáva na cestu naprieč krajinou, aby sa stretol so svojou láskou. 13-ročná drzá Stela sa k nemu pridá a vznikne medzi nimi nepravdepodobné priateľstvo. Horia sa vydáva na cestu hľadania samého seba.

  • nedeľa 15. 09. 20:00

    Kino Klub

    Pole vlčích makov

    Câmp de maci

    RO, 2020, 81 min.; ro, en, fr, ar / en sub / sk tit

    Réžia: Eugen Jebeleanu

    Cristi, mladý policajt z Bukurešti, tají svoju sexuálnu orientáciu, pretože v radoch polície byť homosexuálom znamená potupu. Má dlhodobý vzťah s Hadim, ktorý žije v inom meste. V deň, keď ho Hadi príde na pár dní navštíviť, je Cristi povolaný…