fbpx

Panel európskych kritikov

Reini BradatschReinhard Bradatsch

(Rakúsko)

Píše filmové recenzie pre časopis Ray. Je členom výboru Rakúskej asociácie filmových kritikov (organizácia oficiálne zastupujúca FIPRESCI v Rakúsku) a šéfredaktorom jej webstránky www.afcg.at. Je spoluzakladateľom a redaktorom internetového filmového časopisu allesfilm.com. Pravidelne píše správy z národných a medzinárodných filmových festivalov, napríklad Viennale (AT), Crossing Europe (AT), MFF Bratislava (SK). Bol členom poroty FIPRESCI na medzinárodných festivaloch v Cottbuse a Bratislave. Na 3. MFF Cinematik 2008 Piešťany zostavil sekciu venovanú rakúskym dokumentárnym filmom.

 

Gregory Cavinato_2016Grégory Cavinato

(Belgicko)

V roku 2004 vyštudoval scenáristiku a filozofiu na bruselskej ELICIT. Odvtedy pracuje ako novinár a kritik na voľnej nohe, píše pre belgické noviny a webstránky zamerané na kinematografiu, predovšetkým pre Cinergie.be (2005 – 2011), Cineuropa, Cinemafantastique.net, C.E.C. a KWeb. Od roku 2012 je šéfredaktorom internetovej stránky Action-Cut.com venovanej režisérom a zabudnutým klenotom svetovej kinematografie. Grégory je členom medzinárodnej organizácie filmových kritikov FIPRESCI a U.P.C.B. (Únia belgických filmových kritikov). Jeho prvý scenár s názvom Fish Boy sa momentálne pripravuje na nakrúcanie. Režisérom tejto francúzsko-belgickej koprodukcie bude Laurent Michelet. Film by mal mať premiéru v roku 2018.

 

Florentina_CiuvercaFlorentina Ciuverca

(Rumunsko)

Filmová novinárka, zakladateľka a redaktorka Filmreporter.ro, prvého rumunského online filmového magazínu oceneného cenou Asociácie rumunských filmových kritikov. V roku 2013 jej bolo počas newyorského filmového festivalu Making Waves: Nová rumunská kinematografia udelené štipendium Alex. Leo Serban. V rozmedzí rokov 2006 až 2010 pracovala ako kultúrna reportérka a redaktorka v jednom z najväčších rumunských denníkov Evenimentul zilei. Ako zvláštny korešpondent niekoľkých magazínov písala správy z veľkých filmových festivalov (Cannes, Benátky, Berlinale, Rím, Toronto). V roku 2011 bola členkou poroty rumunských filmových cien Gopo. Od roku 2010 pracuje ako odborníčka na komunikáciu pre renomované filmové festivaly (Transilvania International Film Festival, NexT Film Festival a Les Films de Cannes à Bucarest).

 

Roberto DonatiRoberto Donati

(Taliansko)

Donati absolvoval štúdium modernej literatúry a filmovej vedy na Univerzite v Siene v Taliansku a tiež študoval na Univerzite vo Warvicku vo Veľkej Británii. Ako profesionálny novinár píše pre noviny, časopisy a magazíny o kultúre, filme a literárnych témach. Ako spisovateľ pripravuje scenáre a dokumentárne projekty pre komiksy, televíziu a film. Donatiho najvýznamnejšou publikáciou je kniha o téme nostalgie vo filmoch Sergia Leoneho (Sergio Leone. L’America, la nostalgia e il mito, Falsopiano 2009) a v súčasnosti pôsobí ako kurátor filmovej knižnej edície pre vydavateľstvo Bietti (Bietti Heterotopia). Od roku 2007 vyučuje na niekoľkých talianskych lýceách filmovú vedu a taliansku literatúru a históriu.

 

Carmen GrayCarmen Gray

(Nemecko)

Carmen Gray sa narodila na Novom Zélande a momentálne žije v Berlíne. Je filmovou kritičkou a žurnalistkou, píše, okrem iných, pre The Guardian, Sight & Sound, Screen, The Calvert Journal a Sirp (Estónsko), bola taktiež filmovou redaktorkou pre časopis Dazed & Confused. Je členkou výberovej komisie berlínskeho Týždňa kritiky.

 

Philip IlsonPhilip Ilson

(Veľká Británia)

Ilson je spoluzakladateľom (r. 2004) a riaditeľom Londýnskeho festivalu krátkych filmov. Taktiež pracuje ako zostavovateľ sekcie krátkych filmov pre Londýnsky filmový festival, ktorý je organizovaný Britským filmovým inštitútom (BFI), a ako nezávislý dramaturg na londýnskom East End Film Festival, írskom Cork Film Festival, Branchage Festival v Jersey, hudobnom festivale Latitude a v kine Curzon Soho Cinema.

 

Milja MikkolaMilja Mikkola

(Fínsko)

Na začiatku storočia pracovala Milja Mikkola v kinách v londýnskom West End, patriac k vymierajúcemu druhu tradičných filmových premietačov. Absolvovala štúdium filmovej teórie na Brunel University (UK) a postgraduálne štúdium vizuálnej žurnalistiky na univerzite v Tampere (Fínsko). Od roku 2005 je súčasťou legendárneho Filmového festivalu Midnight Sun, kde v súčasnosti zastáva pozíciu programovej manažérky. Taktiež je spoluzakladateľkou Filmového festivalu Viva Erotica v Helsinkách, ktorý sa zameriava na dejiny sexu na filmovom plátne.

 

Mike NaafsMike Naafs

(Holandsko)

Študoval film na Univerzite v Amsterdame, kde bol zároveň aj šéfredaktorom študentského filmového časopisu. Po ukončení štúdia pracoval pre viacero festivalových periodík a časopisov vrátane Dutch Filmkrant. Bol členom FIPRESCI porôt na medzinárodných filmových festivaloch v Kyjeve, Cannes, Moskve, Kluži-Napoce a Petrohrade. V súčasnosti je na voľnej nohe a pracuje ako kuchár v psychiatrickej liečebni.

 

Vuk_Perovic maleVuk Perović

(Čierna Hora)

Je redaktorom filmového a seriálového programu v Rozhlase a televízii Čiernej Hory. Je umeleckým riaditeľom a spoluzakladateľom UnderhillFestu – medzinárodného filmového festivalu celovečerných dokumentov v čiernohorskej Podgorici. Publikuje filmové recenzie a rozhovory s ľuďmi z filmového priemyslu. Bol zástupcom šéfredaktora a redaktorom kultúrnej rubriky v denníku Dnevne novine (Podgorica, Čierna Hora). O filme píše už viac ako desať rokov. Počas tohto obdobia písal pre noviny Pobjeda, ktoré sú najstaršími v Čiernej Hore. Už sedem rokov moderuje televíznu reláciu o kultúre, hlavne o filme, pre TV Atlas (Podgorica, Čierna Hora). Je členom čiernohorskej sekcie FIPRESCI.

 

Pamela Pianezza 2012Pamela Pianezza

(Francúzsko)

Pamela Pianeza je fotografka, novinárka a filmová kritička. Spolupracuje s časopismi Dazed & Confused a Arte, novinami Libération, TV stanicou Canal + a je zakladateľkou časopisu Tess Magazine, webového kultúrneho revue. Vyberá filmy pre Týždeň kritiky na Festivale v Cannes a festival REC v Taragone v Španielsku. Je odborníčkou na škandinávsku a východnú kinematografiu a vyučuje filmovú kritiku na Tallinnskej univerzite – Baltic Film School. Momentálne pracuje na fotografickom dokumente o nezávislej európskej kinematografii.

 

Tristan PriimaagiTristan Priimägi

(Estónsko)

V roku 2001 absolvoval na Univerzite v Tartu štúdium semiotiky so špecializáciou na film. Je pravidelným prispievateľom do všetkých významnejších estónskych tlačených publikácií, novín a časopisov, píše o filme, hudbe a pop-kultúre vo všeobecnosti. Pomáhal pri preklade a prezentovaní estónskych filmov a filmových podujatí. Od roku 2010 organizuje DocPoint Tallinn (estónska časť renomovaného helsinského festivalu dokumentárnych filmov DocPoint).  Pracuje ako filmový redaktor v kultúrnom týždenníku SIRP.

 

Xavier Garcia PuertoXavier Garcia Puerto

(Španielsko)

Xavier Garcia Puerto vyštudoval históriu a audiovizuálnu komunikáciu. Pracoval ako historik, scenárista dokumentárnych programov a univerzitný profesor. Ako filmový a video kurátor organizoval výstavy a podujatia v Brazílii, Izraeli, Rusku, USA alebo Číne a spolupracoval s inštitúciami ako KunstWerke (Berlin), Caixaforum, Instituto Cervantes alebo Cineteca Nacional de México. Bol členom porôt na festivaloch v Juhoafrickej republike, Maďarsku, Taliansku, Francúzsku, na Sibíri a na Berlinale (v sekcii Generation). Od roku 2011 je programmerom pre Tallinn Black Nights, delegátom pre španielsky hovoriace krajiny a podieľa sa aj na súťaži debutov. V rokoch 2014-2015 bol hlavným kurátorom projektu Off the Wall, ktorý priniesol stredo- a východoeurópske filmy do viac ako 20 miest v siedmych krajinách Európy a Ameriky. V roku 2001 bol spoluzakladateľom a od roku 2006 je umeleckým riaditeľom MFF REC Tarragona.

 

Daniel RafaelicDaniel Rafaelić

(Chorvátsko)

V roku 2002 vyštudoval históriu na Záhrebskej univerzite. Momentálne je na doktorandskom štúdiu. V rokoch 2002 – 2010 pracoval ako filmový historik v Chorvátskej kinematéke, kde od roku 2007 do roku 2009 pôsobil ako vedúci oddelenia archivácie a obnovy filmov. Svoje články publikuje v rôznych filmových časopisoch. V roku 2005 napísal a režíroval dokumentárny film Druhá strana Wellesa o živote, diele a intelektuálnom dedičstve, ktoré Orson Welles zanechal v Chorvátsku. Od roku 2010 prednáša na Katedre dejín, archeológie a psychológie Filozofickej fakulty Záhrebskej univerzity. V roku 2013 vydal knihu Kinematografija u NDH o filmovej produkcii v Chorvátsku počas druhej svetovej vojny. Kniha sa okamžite stala bestsellerom.

 

Matej SvobodaMatej Svoboda

(Česká republika)

Matej Svoboda pochádza z Liberca, vyštudoval český a anglický jazyk na pedagogickej fakulte, no do školstva nikdy nenastúpil. V súčasnosti žije v Prahe, pracuje ako filmový publicista pre web MovieZone.cz a ako redaktor televíznych časopisov TV Max a Týdeník Televize, jeho texty sa objavujú taktiež v časopise Joy alebo na webe televízie Prima.

 

Swirek_2016_2Krzysztof Świrek

(Poľsko)

Krzysztof Świrek je sociológ a filmový kritik. V súčasnosti je doktorandom v odbore sociológia na Varšavskej univerzite, kde taktiež vyučuje sociologické myslenie. Píše kritiky a eseje pre mesačník Kino (od roku 2006) a online magazín dwutygodnik.com (od roku 2009), no svoje texty uverejňuje aj v iných online a tlačených médiách. Príležitostne sa vyjadruje k súčasnej kinematografii a sociálnym otázkam v poľských rádiách a televíziách.

 

Daniel VadockyDaniel Vadocký

(Slovensko / Slovakia)

Daniel Vadocký vyštudoval odbor filozofia na Trnavskej univerzite a filmovú vedu na VŠMU v Bratislave, kde neskôr na Katedre filmovej vedy a multimédií prednášal filozofiu a estetiku. V rôznych časopisoch a novinách publikoval články zaoberajúce sa svetovou kinematografiou, filmovou históriou a teóriou. Je spoluzakladateľom súťažnej sekcie krátkych filmov a tiež nesúťažnej sekcie celovečerných filmov Focus na MFF Art Film Fest v Košiciach. Pracoval tiež ako programový koordinátor na MFF Bratislava a za posledné roky bol členom medzinárodných porôt na festivaloch v Tallinne, Tokiu, Prahe, Uppsale, Malmö a Budapešti. Pracoval ako vedúci obchodného oddelenia v Národnom filmovom archíve v Prahe, v súčasnosti je obchodným zástupcom produkčnej spoločnosti Negativ.

 

Kata Varo 2013Kata Anna Váró

(Maďarsko)

Prednáša angličtinu a britskú kinematografiu na Univerzite v Debrecíne. Pracuje aj ako novinárka. Vyštudovala odbor učiteľstvo anglického jazyka a literatúry na Univerzite v Debrecíne, neskôr aj odbor film a médiá na Univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti. Po skončení štúdia začala pracovať pre najstarší a najprestížnejší maďarský filmový časopis, Filmkultúra. Bola členkou viacerých porôt (vrátane porôt FIPRESCI) na mnohých medzinárodných filmových festivaloch. Je programovou konzultantkou MFF Titanic v Budapešti.